خوش آمدید، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

اگر به فونتهای فارسی علاقه‌مندید و یا به یک مجموعه بزرگی از فونت‌های متنوع نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم که جدیدترین بستهٔ جامع فونتهای فارسی ایران فونت را که در اواخر سال 2017 و برای زمستان 2018 به روزرسانی شده است را خریداری کنید. پرداخت این وجه مایه دلگرمی ما در ادامه دادن این راه خواهد بود. ممنون

رایـگـان!

کمپین حمایت از فونت فارسی؛ از طلوع تا غروب + دانلود پی فونت PFont

  • نام فونت (به انگلیسی): pfont.zip
  • طراحی و اجرا: دامون خانجانزاده
لینک دانلود: دریافت - Download
اشتراک گذاری: Telegram twitter facebook googleplus

اواسط زمستان 93 بود که تعدادی جوان فعال در ویکی‌پدیا کمپینی راه اندازی کردند به نام کمپین حمایت از فونت فارسی. و تبلیغات گسترده در شبکه‌های اجتماعی انجام دادند که در آن مردم را به حمایت مالی از این کمپین دعوت می‌کرد. آن‌ها مبلغ 10 میلیون تومان را هزینه مناسب برای طراحی خانواده کامل یک تایپ فیس استاندارد و تحت مجوز OFL را پیش بینی نمودند. طراحی این فونت را هم همان ابتدا طراح با سابقه فونت فارسی یعنی دامون خانجازاده عنوان کردند.
سایتی را هم به آدرس PFont.ir معرفی کردند که مدت هاست از دسترس خارج شده.
طولی نکشید که به گفته خود مسئولان این کمپین 12 میلیون تومان جمع آوری شد. همه انتظار داشتند کاری خاص، کامل و بی عیب و نقص از این مجموعه ببینند. چرا که بهانه به صرفه نبودن طراحی فونت را دیگر نداشتند. ولی نتیجه چندان چشم گیر نبود. حداقل برای استفاده در محیط وب چندان جذاب نبود. من که ترجیح میدهم ویکی پدیا را همچنان با فونت تاهوما مطالعه کنم. این تک فونت با نام نامأنوس PFont از نظر ریختشنانسی هم شباهتهایی با فونت Droid Naskh فونت مخصوص اندروید دارد. ولی به نظرم فونت اندروید به مراتب زیباتر و چشم نوازتر است. حالا 5 ماهی از انتشار سومین نسخه آزمایشی این فونت می‌گذرد. و ظاهرا همان نسخه آزمایشی پایانی بر این کمپین بود.

من هیچ شناختی نسبت به مسئولین این کمپین ندارم. ولی به نظرم افرادی چون صابر راستی کردار و مسلم ابراهیمی در اجرای پروژه‌های آزاد و متناسب با سلیقه ایرانی به مراتب موفق تر عمل کردند. شاید به جای اینکه در طراحی فونت به دنبال قهرمانانی شگفتی ساز باشیم از همین طراحان فونت حمایت کنیم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

دریافت فایل پی‌دی‌اف
حجم: 1.21 مگابایت
توضیحات: نمایش گلیف‌های فونت PFont طراحی شده توسط دامون خانجانزاده
این هم  پیشنمایش حروف فونت در یک فایل pdf

امیدوارم از این فونت خوشتان بیاید.

دانلود کنید

شناسه فونت: pfont.zip
ایران فونت
instagram.com/iranfont telegram.me/iranfont
Mellat-logo logo-enamad logo-samandehi Saman-logo

تبلیغات اسپانسرها

  • Ad 1
  • Ad 2

2 نظر به “کمپین حمایت از فونت فارسی؛ از طلوع تا غروب + دانلود پی فونت PFont”

  1. محمد فرخی در 10 آبان، 1395 @ 2:51 ق.ظ

    آقای خانجانزاذه در طراحی فونت پیشگام تر و شخصیت علمی تری دارند. و کسانی مثل مسلم ابراهیمی فقط تنها کاری که توانسته انجام دهد خراب کردن تایپ فارسی بوده و آنهم به دلیل دخالت بیجایش و عدم تحصیلات کافی در این زمینه بوده

ارسال نظر