فونت میتواند برای متن(مانند فونت میترا)، تیتر (مانند خود فونت تیتر)، فانتزی (مثلا فونت آبان)، بسیار فانتزی (مثلا فونت فتنه) و یا خاص (مانند فونت معلا) باشد. و هر کدام از این فونت ها کاربرد خاص خود را دارد. و هدف ازطراحی فونت هم بسیار متفاوت است. به هر صورت به گمان من اگر علاقه مندید (و البته اگر هنر و تخصصش را هم دارا باشید) فونت را طراحی کرده و به نام خود ثبت و مورد استفاده همگان قرار دهید.

می بایست در ابتدا خودتان را در معرض این پرسش ها قرار دهید  که برای چه کاربردی این حروف را طراحی میکنید؟ آیا این فونت گرافیکی است یا معمولی؟ آیا فونتی که قصد دارید طراحی کنید با فونت های موجود تفاوت عمده ای دارد؟ یا نظیر آن هم موجود است؟ آیا آن خطی را که می خواهید دیجیتالی کنید قابلیت تبدیل به فونت را دارد؟ (مثلا بر روی یک خط کرسی قرار میگیرد؟) و سوالهایی از این قبیل.
البته من خودم را به هیچ وجه طراح حرفه_ای فونت نمیدانم. ولی به دلیل علاقه خودم شخصا حاضرم عزیزانی که علاقه مندند خطی را تبدیل به فونت نمایند را به جد کمک کرده و یا راهنمایی نمایم. و چه بسا افرادی که گرافیست هم نیستند ولی دستخط ویژه یا زیبا و یا جذابی دارند (که قابلیت تبدیل شدن به فونت را دارد) هم میتوانند مخاطب این نوشتار باشند.
برای طراحی یک فونت به نظر میرسد مهمترین حروفی که برای پیاده سازی در اولویت هستند 8 حرف « آ، پ، س، ع، گ، م، و، ه» باشد. در ضمن توجه داشته باشید که بعضی حروف شامل 4 بخش است. مثلا پـ اول چسبان، ـپـ وسط، ـپ آخر چسبان، و پ تنهاست. در ادامه با توجه به همین 8 حرف پایه 20 حرف دیگر را طراحی کنید و سپس بوسیله نرم افزار های برداری مانند کورل دراو تبدیل به ویکتور نمایید. فایل ویکتور را در یک فایل زیپ قرار داده و بقیه کار را به ما بسپارید.

تمام کارکترهای موجود در فونت تیتر 

|تصویر با کیفیت اصلی|

به هر حال هر خطی هویتی دارد و اشخاص خوش خط علاقه مند اند که این هویت را با تبدیل کردن به فونت ماندگار و مورد استفاده عموم قرار دهند. و به میزانی که زیبایی خط برای افراد مهم است گاهی نام فونت هم مهم می گردد. پس نامی که تمایل دارید بر روی تایپ فیس نمایش داده شود را هم به ما بگویید تا از نوشتن با فونت خودتان و با نام خودتان لذت بیشتری ببرید.