اواسط زمستان 93 بود که تعدادی جوان فعال در ویکی‌پدیا کمپینی راه اندازی کردند به نام کمپین حمایت از فونت فارسی. و تبلیغات گسترده در شبکه‌های اجتماعی انجام دادند که در آن مردم را به حمایت مالی از این کمپین دعوت می‌کرد. آن‌ها مبلغ 10 میلیون تومان را هزینه مناسب برای طراحی خانواده کامل یک تایپ فیس استاندارد و تحت مجوز OFL را پیش بینی نمودند. طراحی این فونت را هم همان ابتدا طراح با سابقه فونت فارسی یعنی دامون خانجازاده عنوان کردند.
سایتی را هم به آدرس PFont.ir معرفی کردند که مدت هاست از دسترس خارج شده.
طولی نکشید که به گفته خود مسئولان این کمپین 12 میلیون تومان جمع آوری شد. همه انتظار داشتند کاری خاص، کامل و بی عیب و نقص از این مجموعه ببینند. چرا که بهانه به صرفه نبودن طراحی فونت را دیگر نداشتند. ولی نتیجه چندان چشم گیر نبود. حداقل برای استفاده در محیط وب چندان جذاب نبود. من که ترجیح میدهم ویکی پدیا را همچنان با فونت تاهوما مطالعه کنم. این تک فونت با نام نامأنوس PFont از نظر ریختشنانسی هم شباهتهایی با فونت Droid Naskh فونت مخصوص اندروید دارد. ولی به نظرم فونت اندروید به مراتب زیباتر و چشم نوازتر است. حالا 5 ماهی از انتشار سومین نسخه آزمایشی این فونت می‌گذرد. و ظاهرا همان نسخه آزمایشی پایانی بر این کمپین بود.


من هیچ شناختی نسبت به مسئولین این کمپین ندارم. ولی به نظرم افرادی چون صابر راستی کردار و مسلم ابراهیمی در اجرای پروژه‌های آزاد و متناسب با سلیقه ایرانی به مراتب موفق تر عمل کردند. شاید به جای اینکه در طراحی فونت به دنبال قهرمانانی شگفتی ساز باشیم از همین طراحان فونت حمایت کنیم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

دریافت فایل پی‌دی‌اف
حجم: 1.21 مگابایت
توضیحات: نمایش گلیف‌های فونت PFont طراحی شده توسط دامون خانجانزاده
این هم  پیشنمایش حروف فونت در یک فایل pdf
امیدوارم از این فونت خوشتان بیاید.