به گزارش عروج؛ روز گذشته مقوله فونت در ایران با حضور علی سواری مدیر وب سایت ایران فونت و جمعی از طراحان خوزستانی در غرفه فعالان فضای مجازی نمامیشگاه قرآن و عترت اهواز مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.
مدیر سایت ایران فونت ، وضعیت فونت فارسی را بسیار اسفبار خواند و بیان داشت: متاسفانه رسم الخط فارسی با وجود ساختارهای بی نظیرش در ترکیب حروف و قابلیتش در تنوع به خوبی مورد بهره برداری در عرصه فونت قرار نگرفته به طوری که تا پیش از 2 سال اخیر مجموع کل فونت های فارسی از 300 عنوان تجاوز نمی کرد.
وی افزود: رسم الخط فارسی زیباتر از ان است که در فونت های 10 سال پیش خلاصه شود و می توان این مسئله را در عطش طراحان در استفاده از فونت های جدید مشاهده کرد.


سواری: وضعیت فونت فارسی بحرانی است

علی سواری با اشاره به آغاز فعالیت خویش در عرصه فونت ابراز داشت: به امید انکه بتوانیم سر منشاء تحولات جدی در مقوله نوشتار فارسی باشیم و قدمی موثر در صنعت تایپ فیس فارسی برداریم از سال 89 با صرف زمان و انرژی زیاد، شروع به طراحی بانک قلم های ایرانی کردیم که به اعتقاد ما با توجه به قابلیت های منحصر به فرد این مجموعه، مهمترین مجموعه فونتی خواهد بود که به جامعه هنری و صنعت نشر رومیزی عرضه خواهد شد.

سواری: وضعیت فونت فارسی بحرانی است


طراح و هنرمند اهوازی، با اشاره به وضع نابسامان فونت فارسی و اثرات نا مطلوب آن در زبان فارسی، خاطر نشان کرد: عدم رضایت طراحان گرافیک در استفاده از فونت فارسی و رجوع بیش از اندازه گرافیست ها به حروف لاتین، عدم کارایی فونت های فعلی به دلیل عدم پشتیبانی این فونت ها از حروف عربی و اذری و سایر مشکلات عدیده ای که در نشر رومیزی ایجاد شده است مجموعه آسیب هایی است که منشاء آن آشفتگی موجود در بکارگیری فونت در نشر می باشد.
سواری، ادامه داد: اختلاف های فنی و تنوع در نام های فونت که توسط شرکت های مختلف گردآوری می شود موجب به هم ریختگی و تغییر در صفحه آرایی و زیبایی و به تبع ان خوانایی متن خواهد شد.

سواری: وضعیت فونت فارسی بحرانی است


وی ایرادات فراوان در جهان شمول بودن نوشتارهای فارسی به دلیل عدم استاندارد بودن تایپ فارسی را از دیگر آسیب های فونت فارسی خواند و اذعان داشت: عدم توفیق در فرهنگ خواندن متون فارسی و گسترش نفوذ پذیری آن در جامعه، بی ضابطه بودن فرهنگ استفاده از فونت های فعلی و همچنین عدم توفیق فونت فارسی در دنیای مجازی از دیگر موارد قابل تامل در این مقوله است.

سواری: وضعیت فونت فارسی بحرانی است


مدیر سایت ایران فونت، بررسی و ممیزی فونت های مورد استفاده در نشریات و متون چاپی را عامل مهمی در افزایش زیبایی و قانونمند کردن استفاده از فونت دانست و بیان داشت: این مسئله به لحاظ متناسب کردن شکل ظاهری برای اندام بینایی و مباحث فیزیولوژیکی است که می توان ادعا کرد این موضوع کمک بسیار مهمی در ترویج و گسترش فرهنگ خواندن در جامعه خواهد کرد.
در ادامه این نشست با ارائه مصادیق متنوع در مقوله فونت فارسی از سوی طراحان و گرافیست های حاضر در جلسه، به تبادل نظر و بررسی روش های مناسب جهت بکارگیری فونت در ارائه آثار هنری پرداخته شد.


سواری: وضعیت فونت فارسی بحرانی است

سواری: وضعیت فونت فارسی بحرانی است