فونت‌های فارسی اغلب در انطباق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و همچنین از نظر قواعد زیباشناختی، کاستی‌های بسیاری دارند. از این رو ایران فونت، اصلاح و استاندارسازی 40 فونت فارسی را در دستور کار قرار داد. و پس از اعمال اصلاحات زیر در بسته جامع ایران فونت گردآورد. که در ادامه به موارد اصلاح و یا بازسازی شده اشاره خواهیم کرد.

از مهم‌ترین ویژگی‌ فونت‌های اصلاح شده می‌توان به تنظیم درهم‌رفتگی (kerning) حروف و کاهش حداقل 10 درصدی طول متن اشاره کرد که در کنار افزایش زیبایی متن، کاهش حجم صفحات یک کتاب، کاهش مصرف کاغذ و هزینه را موجب می‌شود. در این رابطه توصیه میکنیم به تصاویر زیر خوب دقت کنید:

جهت اطلاع بیشتر این صفحه را ببینید!

پشتیبانی از نیازهای خاص زبان‌های هم‌خانواده فارسی مانند عربی، پشتو، اردو و کردی نیز از دیگر ویژگی‌ فونت‌های اصلاح شده محسوب می‌شود که با چنین رویکردی شاهد نفوذ فرهنگی در کشورهایی که از این زبان‌ها استفاده می‌کنند، خواهیم بود. برای نمونه یک جمله را فونت یاقوت به چندین زبان در تصویر زیر نمایش داده می‌شود:


اصلاح حروف: در این مرحله به تک تک حروف بعنوان شخصیتی منفرد توجه شده و اصلاحات مورد نیاز روی آنها اعمال گردید. از جمله این اصلاحات موارد زیر را می‌توان بیان کرد:
• رفع شکستگی‌ها و اعوجاج موجود در منحنی حروف. این اشکال مخصوصاً در اندازه بزرگ نوشته‌ها نمایان بود.
• بسیاری از حروف ظرافت‌هایشان، به مرور از بین رفته بود که در این مرحله سعی شده این ظرافت‌ها برگردانده شود.
• متناسب‌سازی هر حرف از نظر اندازه و شکل با سایر حروف
• تعیین محل مناسب برای نقاط و اعراب


درج آسان و دسترسی راحت به جملات دعایی کارکترهای پرکاربرد و محبوب با فشردن کلید Alt و اعداد 1 تا 18 و یا از طریق Character Map:


تصحیح محل اعراب، امکان درج فونت در فایل‌های PDF، مطابقت با آخرین نسخه استاندارد یونی‌کد، استاندارد ملی 6219، استاندارد‌ Adobe Glyph Naming ، استاندارد  Open Type نیز در 40 فونت فارسی انجام شده است.

برای بهتر درک کردن ارزش این بسته بهتر است خودتان با چشم خود ببینید تا بتوانید قضاوت بهتری کنید: دریافت فایل PDF فونت‌های حرفه‌ای