OpenType یک ساختار فونت است که مشترکاً توسط Microsoft و Adobe بعنوان نسخه الحاقی فرمت TrueType شرکت Apple ساخته شده است. قلم های OpenType مجموعه بالقوه غنی از حروف چاپی را ارائه می‌کند که توانایی پشتیبانی چندین زبان را دارند.

Microsoft Windows هم قلم های TrueType و هم قلم های OpenType، و نیز قلم های موروثی PostScript نوع 1 را پشتیبانی می کند.

قلم های OpenType
قلم های OpenType
مقیاس پذیر، شکل حروف حفظ می شود.
Bitmap فانٹ
قلم های Bitmap
دندانه دار شده در اندازه های بزرگتر، مقیاس ناپذیر.

قلم های OpenType قلم های outline هستند. قلم های outline را می توان با حقظ شکل به هر اندازه دلخواهی درآورد (بر خلاف قلم های bitmap که برای یک اندازه و تفکیک پذیری خاص ساخته شده و ممکن است در اندازه های بزرگتر دندانه دار به نظر برسند).

OpenType همانند TrueType بر اساس سیستم Unicode ساخته شده است، سیستمی برای رمزگذاری همه نظام های نوشتاری جهان. قلم های OpenType بصورت بالقوه می توانند شامل هزاران کاراکتر باشند. این بدین معناست که یک قلم OpenType می تواند شامل چندین الفبا باشد (مانند لاتین، یونانی و اسلواک؛ یا کانجی و کانای ژاپنی و روماجی ژاپنی (برای استفاده ژاپنی ها). قلم های OpenType همچنین می توانند اصلاحات حروف چاپی مانند حروف کوچک حقیقی، سبکهای مختلفی از ارقام و مجموعه های گسترده ای از کاراکترهای جفت شده و تبدیل ها، و نیز مجموعه های کاملی از کاراکترهای نشان دهنده تاکید و علائم تفکیک کننده را شامل شوند. برنامه های مختلف، سطوح پشتیبانی مختلفی را برای همه ویژگی های OpenType دارا می باشند.


منبع: Microsoft